SSKS ry:n paikalliset alaosastot

SSKS ry toimii alaosastoina. Lisäksi muutamalla paikkakunnalla on yhteyshenkilö. Tarkemmat yhteystiedot voi pyytää toimistolta. Sydämellisesti tervetuloa toimintaan!

Syyskauden 2017 ohjelmatiedot päivitetään tälle sivustolle sitä mukaa kuin alaosastot toimittavat niitä.

Espoo

Espoon alaosasto kokoontuu Karakappelissa, Karakalliotie 12

26.9. Jumalan terapia - Thomas Keatingin käsitys ihmisen sisäisestä paranemisesta tunteiden näkökulmasta. Arja Seppänen kertoo Pro gradu -tutkielmastaan
24.10. Laulakaa Herralle uusi laulu, virsikirjan uudet virret, Leppävaaran seurakunnan kanttori Kullervo Latvanen
21.11. Leppävaaran seurakunnan pastori Merja Alanne kertoo tohtorin väitöskirjatyöstään, joka käsitteli Danin kaupunkia raamatuntutkimuksen ja arkeologian näkökulmasta
12.12. Joulun odotuksen tunnelmissa, yhteistyössä Karakappelin runoryhmän kanssa

Lahjamarjatta Korhonen (pj.), Veininkatu 39 C 18, 02730 Espoo, puh. 044523 6574
Eija Hartikainen, Ratamotie 2 A 15, 02620 Espoo, puh. 040736 1640, eija.hartikainen@welho.com

Helsinki

Helsingin alaosasto kokoontuu seuran toimistolla Mannerheimintie 104 B 52, 5.krs.
Illan päätteeksi esirukoushetki. Kahvitarjoilu.

16.10. Marike Römer tuo terveiset HCFI:n Global Summit Prayer -konferenssista Sri Lankasta
13.11. aihe vielä avoin
4.12. Joulujuhla

Marike Römer, Rysäkuja 5 A 5, 00980 Helsinki,040 539 0471, marikelouise.romer@gmail.com

Iisalmi

Kaija Toivanen, Honkakoskentie 1393, 74140 Iisalmi, puh. 040 526 3012 ja 040 1977627, kaija.toivanen@meili.fi

Ivalo

Anne Lehtinen, Rovaniementie 740 A, 99800 Ivalo, puh. 044 530 6994, anne.m.lehtinen@hotmail.com

Kotka

Kokoonnumme Langinkosken kirkolla, Langinkoskentie 1, klo 13
ti 5.9. klo 13 sisarkokoontuminen-kesäkuulumisia
ti 1.10. klo 11 järjestämme Langinkoskella Mikkelinpäivä perhemessun osallistujille kirkkokahvituksen
ti 3.10. klo 13 odotamme vieraaksemme maahanmuuttajasairaanhoitajaa
ti 7.11. klo 13 saamme kuulla roomalaiskatolisen, Afrikan taustaisen sairaanhoitajan kokemuksista työstään Suomessa.
Kokouksissamme kerätyn kolehdin osoitamme SSKS:n valitsemalle kohteelle.

Marjatta Vänskä (pj.), Taka-Ruonalantie 7, 48300 Kotka, puh. 041 467 0673, mape.vanska@kymp.net
Katri Hannola (siht.), Mäihäpolku 12, 48400 Kotka, puh. 050 355 0098

Kouvola

Seija Pajari (siht.), Kaskimiehentie 8, 45200 Kouvola, puh. 045 128 4564, seija.pajar@gmail.com

Kuopio

Kokoontumiset Mummon Mökissä, Puijonkatu 10, klo 18.00
11.9. pastori Virpi Soverin raamattutuokio
9.10. ja 20.11. ja 11.12. Pohdimme elämää ja kristittynä elämistä keskenämme ja välillä vierailijoiden kanssa.

Tiedustelut: Marja-Leena Tukiainen, puh. 040 773 121

Yhdyshenkilö: Sinikka Marttila (pj.), os. Kanavaharjunkatu 17 C 13, 70840 Kuopio puh: 040 074 6196 smarttil@dnainternet.net

Lahti

Diakonialaitoksen Matilda-salissa, Sibeliuksenkatu 6

25.9. ”Käsieni ihoon minä olen sinut piirtänyt”, terveisiä SSKS:n kesäpäiviltä
23.10. Edunvalvonta ja testamentti, varatuomari Tea Haggsted
29.10. Terveydenhuoltoväen kirkkopyhä Launeen kirkossa klo 10
27.11. Joulupuuro

Yhdyshenkilöt: Anneli Huttunen pj., p. 0400 988 479, anneli.huttunen@pp.inet,fi,
Varpu Vedenpää, siht./rahastonh., p. 040 560 4680, vedenpaavarpu@gmail.com

Pori

Sinikka Vuorinen, Isouusikatu 8 B, 28100 Pori, puh. 040 869 6037

Riihimäki

Paula Sandberg (pj.), puh. 040-872 6443, paula.sandberg@pp.inet.fi

Seinäjoki

11.10. klo 18.00 (kahvi klo 17.30), Björkenheimin puistotie 2, Törnävän sairaalaalueella rakennus TD, Sairaalamuseoon tutustuminen Saara Ijäksen johdolla
15.11. Koulukatu 32 A klo 18.00 (kahvi klo 17.30), Ruokailu raamatussa, seurakuntapastori Tinja-Mari Lammila
13.12.2017 Koulukatu 32 A klo 18.00 (tarjoilu klo 17.30), Joulujuhla

Annikki Koski, puh. 040 509 2647
Marja Peräkangas (siht.), Ylisentie 7 B 8, 60100 Seinäjoki, puh. 06-414 1472 ja 040 764 7260, marja.perakangas@ netikka.fi

Tampere

13.10. klo 18 THN eli Taina Helinin Nimipäivät, Sepänkatu 4 – 6 D 65
25.10. klo 17, lähetyspiiri Eeva Hietarannalla, Jalastie 6, Kangasala – TKL bussi 1 MANNAKORVEN/Linkosuon leipomon pysäkki, Messukylän srk:n lähetyssihteeri Merja Mäkisalon lähetysuutiset (kirjeessä oli väärä pysäkki)
13.11. klo 18, Sisko Aspila-Sädevuorella, Näsilinnankatu 12 B 13, Siskon kätilö- ja terveydenhoitajamuistoja; kätilö Kerttu-Leena Mustonen kertoo tämän päivän kätilötyöstä TAYS:ssa
29.11. klo 17, lähetyspiiri Aino Koskella A 7, Lahtomäentie 12 A 7, vankilalähetti Terttu Hautalan vierailu
12.12. klo 18 Adventtijuhla, Pohjois-Hämeen sairaanhoitajien huoneistossa Hatanpään valtatie 6 B 4. krs.

Satu Tuominen, alaosaston pj: satu.tuominen@kolumbus.fi, p. 040 529 2309
Terttu Matero, alaosaston lähetyspiirin yhdyshenkilö, terttu.matero@gmail.com, p. 050 341 9713
Riitta Sointu, alaosaston sihteeri; riitasointu@netti.fi, p. 040 833 6139

Turku

Tuomiokirkkoseurakunnan toimitalon salongissa, Eerikinkatu 3, klo 18.30

20.9. Irma Kirla: Psalmien äärellä – Good News Bible
18.10. Pirjo Jokinen: Rukous
15.11. Kaisa Hirvikangas: SLS:n Senegalin projekti
13.12. Joulujuhla

Yhteyshenkilöt: Kristiina Toivonen (pj), 050-3729995, toivonen.kristiina@gmail.com
Pirjo Jokinen (sihteeri) pirjo.jokinen@tyks.fi

Virolahti

Arja Uotila, Siikatie 8, 49900 Virolahti, puh. 040 509 2931, arjauotila@suomi24.fi

Äänekoski

Armi Parantainen, Wellamontie 23 as 4, 44120 Äänekoski, puh. 040 702 7360, armi.parantainen@gmail.com